EN Kontakt

Ako zostať pri práci z domu produktívny

Mnoho z nás muselo v posledných týždňoch zmeniť svoj obľúbené pracovné miesto za kanceláriu vo svojich príbytkoch. Pre niektorých žiadna novinka, no pre mnohých poriadna zmena.  Spoločne s kolegami sme pre vás pripravili 5 užitočných rád a tipov, ako efektívne pracovať z domu.

Jasne definovaný pracovný režim

Pri práci z domu je veľmi ľahké zabudnúť na hranice medzi osobným a pracovným životom. Buďte disciplinovaní, organizovaní a profesionálni. Oh áno, to znamená, že vyleziete z pyžama, umyjete si zuby, prezlečiete sa do pracovného oblečenia a sadnete si za svoj počítač. V opačnom prípade sa veľmi ľahko zabudne na to, že ste v pracovnom móde. Je to spôsobené tým, že v prípade home office režimu ráno nikam necestujete na to, aby ste sa dostali do kancelárie. Cesta do práce je čas, kedy sa vaša myseľ pripravuje na pracovný výkon. Ak však túto cestu neabsolvujete, váš mozog sa jednoducho nestihne prepnúť.

Pravdepodobne sa hneď spýtate, aké dlhé by takéto prestávky mali byť? Krátke prestávky by mali byť 5 až 15 minút. Po 4 hodinách práce si urobte dlhšiu pauzu, ktorá trvá minimálne 30 minút. Pripájame aj zopár inšpirácií na to, čo počas prestávok robiť aby ste znova nakopli svoj mozog:

  • dajte si strečing,
  • prejdite sa okolo domu, alebo choďte vyhodiť smeti,
  • zjedzte ovocie alebo si doprajte smoothie – váš mozog potrebuje cukor,
  • prečítajte si zopár strán z rozčítanej knihy / časopisu,
  • vypite šálku čaju / kávy,
  • alebo skúste naplniť práčku, prípadne vyvešať prádlo 🙂

Pracovné miesto

Ťukanie do klávesnice v kuchyni nie je úplne ten najsprávnejší nápad. Rovnako vám neodporúčame ani sedenie či ležanie na gauči pri zapnutom televízore. Hrozí vám totiž priveľa rozptýlení, vrátane umývania riadov, snorenia za maškrtami alebo aj členovia rodiny, ktorí vás budú neustále vyušovať, klásť vám otázky a dobiedzať „aby ste už toľko nepracovali“. Ak je to možné, vytvorte si pracovný kútik v tichej miestnosti, aby ste nadobudli pocit, že „ste akože v práci“.

Uprataný pracovný stôl, vypnuté sociálne siete, veľa svetla alebo aj kvety naokolo vás vám dodajú pocit, že ste v práci a zvýšia vašu výkonnosť.

Denný pracovný „to-do“ list

Pri práci z domu je nesmierne dôležité, aby ste mali jasne definovaný pracovný plán a zoznam úloh ktoré je potrebné počas dňa spraviť. Nájdite si preto na konci vášho pracovného dňa zopár minút, a napíšte si zoznam úloh na ďalší deň. Ak očakávate mimoriadne náročnú úlohu, priraďte ju do svojej najproduktívnejšej fázy dňa, ideálne na ráno. Je nesmierne dôležité aby ste mali jasne definovanú štruktúru, ktorú môžete samozrejme prispôsobovať a meniť poradie, ale uistite sa, že deň je štruktúrovaný.

Pracovná technika

Nepodceňujte techniku či už ide o monitor, notebook, pracovný stôl alebo samotnú stoličku. Je dôležité aby ste sa počas práce sústredili iba na prácu samotnú a neriešili to, či sa cítite pohodlne. Ubezpečte sa, že máte kvalitné wifi pripojenie a všetko pre istotu zálohujte. Aj dva krát 😉

Vaša domáca sieť je s veľkou pravdepodobnosťou menej kvalitne zabezpečená ako tá, ktorú používate v práci. Mnohé firmy používajú na pripojenie ľudí z domu pomocou šifrovanej VPN, aby udržali citlivé dáta v súkromí a bezpečí. Firemné laptopy by na to mali byť automaticky pripravené a preto ak pracujete zo súkromného počítača, zabezpečte ho firewallom, antivírusovým softvérom a protispamovými opatreniami.

Najväčším nepriateľom práce z domu je rozptýlenie. Či už sú to domáce práce, členovia rodiny alebo len samotný pocit domáceho prostredia. Majte preto na pamäti, že ste to len a len vy, kto je za svoju prácu zodpovedný ale nezabúdajte na to, že aj keď je vaša domáca kancelária hneď vedľa gauča, nie je dôvod na to, aby ste boli v pohotovosti 24/7!

Suma sumárum, práca z domu nevyhovuje každému. Je to síce jedinečná príležitosť, ktorú za štandardných okolností nevyužíva až také množstvo ľudí ako počas epidemiologickej krízy, avšak netreba zabúdať na to, že robíte vlastne to isté, čo by ste robili v kancelárii. Je len a len na vás, ako takúto možnosť využijete vo svoj prospech.


Clouds
chránime Vaše hodnoty

Aktuality

Contact
Kontaktné informácie

Sídlo spoločnosti

Na mape

V prípade záujmu o bližšie informácie alebo v prípade potreby produktovej podpory kontaktujte nás prosím cez tento formulár.