EN Kontakt

Logovať či nelogovať – časť 2.

Prehistória logovania nebola z pohľadu ponúkaných možností ani zďaleka taká ružová, ako je tomu dnes. V prvopočiatkoch sa dokonca nedá ani príliš hovoriť o logovaní, systémy boli maximálne schopné generovať chybové stavy v prípade problému, alebo technickej chyby.

Teda, ak vôbec mali takúto „činnosť“ v popise práce, respektíve stihli informovať operátora, že sa niečo udialo. Vo väčšine prípadov prišla takáto informácia v stave systému „post mortem“. To znamená, že operátor už predtým vedel, že sa udialo niečo „zlé“. Tvorcovia systémov (hovoríme o počítačoch, operačných systémoch, aplikáciách) sa teda zameriavali hlavne na informáciu o negatívnych/chybových prevádzkových udalostiach.

Ako taká chyba vlastne vyzerala? Stačí si pozrieť nasledujúci obrázok…

Chyba čítačky diernych štítkov na počítači IBM 1401  (https://twitter.com/kenshirriff/status/1073426050095316992)

Dešifrovať chybové hlásenie znamenalo začítať sa do manuálu a dekódovať jednotlivé „svetielka“ a ich kombinácie, a následne sa dopracovať k tomu, čo sa vlastne udialo. Taktiež chýbajú základné informácie, bez ktorých si v dnešných časoch nevieme logovanie predstaviť, ako je napríklad informácia o čase, kedy táto udalosť nastala. Áno, môžeme polemizovať o tom, či by táto informácia mala zmysel v časoch, kedy väčšinu času trávili operátori priamo pri počítači a boli teda priamymi svedkami chybového stavu. Avšak minimálne z pohľadu evidencie má informácia o čase „incidentu“ opodstatnenie, čo si vyžadovalo manuálny zápis na externé úložisko týchto informácii (rozumej zošit a pero).

Z tohto príkladu je zrejmé, že logovaní v tomto prípade nemôže byť ani reči. Toto si uvedomovali aj operátori, ale trvalo ešte pár rokov, kým sa objavili prvé náznaky logovania.


Aké? To si povieme v ďalšej časti 🙂


Clouds
chránime Vaše hodnoty

Aktuality

Contact
Kontaktné informácie

Sídlo spoločnosti

Na mape

V prípade záujmu o bližšie informácie alebo v prípade potreby produktovej podpory kontaktujte nás prosím cez tento formulár.