EN Kontakt

Vízia umelého oka

Spoločnosti vyvíjajúce očné protézy, alebo takzvané „bionické oči“, sľubujú, že vrátia zrak zrakovo postihnutým ľuďom, ktorí predtým mohli vidieť. Bionické oči sú zariadenia, ktoré pozostávajú z mikro elektród, chirurgicky umiestnených v oku respektíve blízko neho, pozdĺž optického nervu ktorý prenáša impulzy z oka do mozgu. Vedci zaoberajúci sa touto problematikou tvrdia, že sa im podaril prvý úspech –  slepým myšia vrátili zrak pomocou  zariadenia v sietnici, ktoré obnovuje blízke videnie. Ďalším krokom na ceste k úspechu je zopakovať podobný postup u opíc, čím sa zvýši nádej na bionický prelom – umelé ľudské oko, ktoré dokáže vidieť.
Na začiatok je potrebné vysvetliť, ako bionické oko funguje. Mikroelektródy stimulujú pomocou malých elektrických impulzov časti vizuálneho systému, ktorý je aj u človeka, ktorý stratil zrak, stále funkčný. Ide o podobný princíp ako v bionickom uchu alebo kochleárnom implantáte. Pomocou elektrickej stimulácia zvyšných funkčných neurónov osoba vníma malé svetelné body nazývané fosfény. Fosfén je fenomén videnia svetla bez toho, aby svetlo reálne vniklo do oka. Je to niečo podobné, ako keď zatvoríte oči a vidíte rôzne farby.

Lídrom v tejto oblasti je kalifornská spoločnosť Second Sight a jej produkt Argus II. Stojí niečo viac ako 135 000 eur a v posledných niekoľkých rokoch úspešne aplikované u 80 zrakovo postihnutých ľudí. Argus II funguje ako kombinácia externej kamery umiestnenej na okuliaroch a implantát na sietnici. Kamera pomocou mikročip spracúva to čo vidí, a bezdrôtovo komunikuje dáta so  sietnicovým implantátom. Ten má v sebe 60 mikroelektród, ktoré pomocou stimulácie optického nervu posielajú informácie do mozgu. Zrakovo postihnutý človek tak vie rozpoznať svetlo, pohyb a tvary.

Ďalším produktom, ktorý si v tejto oblasti zaslúži pozornosť, je nepochybne Alpha IMS – samostatné bionické oko – čo znamená, že namiesto externej kamery má vstavaný senzor, ktorý vysiela signály do sietnice. Používa 25 krát viac elektród ako Argus II, a teda poskytuje omnoho vyššie rozlíšenie. V súčasnosti je funkcionalita poskytovaná existujúcimi bionickými okami veľmi základná. Umožňuje identifikovať umiestnenia objektu, rozlišovať osoby alebo hľadať väčšie predmety ako napríklad dvera. Výskumníci na Univerzite v Novom južnom Walese v Austrálii sa zhodujú, že do roku 2020 bude k dispozícii plne funkčné umelé oko. Súčasné bionické očné technológie nenahradia zrak a nie sú ani zďaleka ideálne, ale to je priestor pre ďalší výskum a vývoj, vďaka ktorému sa tam čoskoro dostaneme.

Spomínané riešenia sú určené na to, aby čiastočne navrátili zrak pacientom s genetickou poruchou očného tkaniva nazývanou „retinitis pigmentosa“. Táto choroba spôsobuje postupnú stratu videnia, pretože bunky snímajúce svetlom, ktoré sa nazývajú fotoreceptory, rozkladajú v sietnici. Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje, že touto chorobou trpí viac ako 1,5 milióna ľudí na celom svete, nehovoriac o množstve ľudí, ktorí stratili zrak kompletne.

Teraz prichádza na rad otázka, ktorá môže byť pre mnohých z vás kontroverzná. Keď sa podarí vyvinúť technológiu, ktorá dokáže navrátiť zrak kompletne a dokonale, čo potom? Po prečítaní týchto riadkov si asi poviete, že sa bavíme o nejakom sci-fi filme v štýle . Star Trek. Avšak opak je pravdou. Svetlo existuje v rôznych vlnových dĺžkach a ľudské oko je schopné vnímať len viditeľné spektrum z farebného svetla. V prípade, že bionické oko dovolí vidieť celé elektromagnetické spektrum – od rádiových vĺn až po gama vlny, je teoretický možné že budeme schopní „vidieť“ respektíve skôr vnímať,  teplo, identifikovať typy plynov zrakom a dokonca sa pozrieť cez steny.

Vedci preto skúmajú možnosť, ako vysielať signály priamo do mozgu, pretože len tak sa ich mozog naučí interpretovať a vytvorí z nich vizuálny obraz. Možno budeme môcť približovať resp. odďaľovať objekty z nášho zorného poľa zaznamenávať to, čo vidíme, a automaticky zdieľať s priateľmi. Áno, sú to úvahy len v teoretickej rovine, podobné možnostiam, ktoré mal Geordie La Forga zo spomínaného Star Treku. Keďže vývoj očných implantátov sa hýbe veľmi rýchlo je pravdepodobné, že takéto sci-fi upgrady budú možné pre všetkých už v blízkej budúcnosti.

 


Clouds
chránime Vaše hodnoty

Aktuality

Contact
Kontaktné informácie

Sídlo spoločnosti

Na mape

V prípade záujmu o bližšie informácie alebo v prípade potreby produktovej podpory kontaktujte nás prosím cez tento formulár.