EN Kontakt

EMM podporuje mladé talenty

O tom, že na Slovensku máme šikovných mladých ľudí, niet pochýb. Jedným z nich je aj študent prvého ročníka oboru všeobecnej fyziky na Karlovej univerzite v Prahe, Gabriel Paľko. Vo svojom mladom veku, sa toto leto už druhýkrát dostal do ženevského CERN-u, kde pracoval na projekte výroby a testovania kremíkových detektorov. Sme radi, že tento úspech sa mu podarilo splniť aj vďaka finančnej pomoci od EMM. Počas krátkej zástavky v Bratislave sme sa s Gabom porozprávali o tom, ako sa mu podarilo do CERN – u dostať, ako vyzeral jeho deň a aké sú jeho plány.

 Ahoj Gabo, vitaj v EMM. Na úvod by som sa spýtal jednoduché zahrievacie otázky. Ako sa máš a aké si mal prázdniny?

Mám sa fajn. Prvú polovicu prázdnin som strávil pracovne v jednej stavebnej firme u nás v okrese. Potom sa presunul na stáž v švajčiarskom CERN-e. Hoci som mal papier – povolenie, na pobyt až do konca Augusta, situácia sa vyvinula inak a zostal som tam len dva týždne. Napriek tomu som veľmi spokojný, lebo aj tie dva týždne boli úžasné a stihol som splniť všetky ciele, ktoré som si pred začiatkom stáže nastavil.

 Ako si sa dozvedel o možnosti zúčastniť sa na tejto stáži?

Na Gymnáziu vo Vranove nad Topľou, na ktorom som študoval sa začalo spolupracovať so Slovenskou akadémiou vied. Jej členom je aj Martin Venhart z Ústavu jadrovej fyziky, ktorý sa snaží SAV propagovať medzi študentami na stredných a odborných školách. S Martinom sme sa začali spolu s ďalšími študentami pravidelne stretávať. Išlo hlavne o skupinu študentov, ktorí participovali na rôznych fyzikálnych súťažiach. Čiže takto nejako sme sa dali dokopy. Pred letom som mu volal, či existuje nejaká možnosť letnej stáže v CERN-e, na čo mi povedal, že takáto možnosť existuje a je relatívne jednoduché to celé sprocesovať a vybaviť. V podstate som len napísal do CERN –u motivačný list – kto som, čo robím a Slovenskou akadémiou vied som bol v dohodnutom termíne vyslaný na stáž. Jediný problém, ktorý som riešil boli financie, a to ako si celý pobyt finančne vykryť. Aj preto som oslovil niekoľko firiem ohľadom sponzoringu môjho pobytu a som veľmi rád, že EMM mi v tomto podalo pomocnú ruku.

Je teda ťažké dostať sa do CERN-u?

Dostať sa do CERN-u ako zamestnanec je pomerne zložité. Najkratšie kontrakty, ktoré CERN ponúka tzv. „Research fellow“, sú na dobú určitú a trvajú sedem rokov. Po skončení musí daný vedecký pracovník CERN opustiť. Jedinou možnosťou je predĺženie kontraktu na doživotnú zmluvu, ale táto iniciatíva prichádza od vedenia CERN-u. Väčšinou túto výhodu dostávajú tie najväčšie vedecké kapacity a vyššie postavení vedci.


Svoje pôsobenie na gymnáziu si ukončil. Akým smerom si sa rozhodol vydať na akademickej pôde?

Momentálne som prvákom na matematicko – fyzikálnej fakulte Karlovej univerzity v Prahe, kde som začal študovať odbor všeobecná fyzika. Až v magisterskom štúdiu sa budem rozhodovať či pôjdem cestou teoretickej, jadrovej alebo sub-jadrovej fyziky.  Uvidím, ktorá z týchto oblastí mi viac pôjde, čo ma bude baviť a kde sa nájdem.

Bol si jediným študentom na tejto stáži?

Bol som jediným stredoškolským a zároveň najmladším študentom v tíme. Stredoškoláci sa do CERN-u nemajú ako dostať, ale vzhľadom na to, že som bol vyslaný priamo Slovenskou akadémiou vied som túto možnosť dostal. Štandardne sa na stáži zúčastňujú študenti z bakalárskeho a inžinierskeho, ale hlavne doktorandského štúdia.

Ako vyzeral tvoj bežný pracovný deň?

Každý pracovný deň bol iný. Na začiatku pobytu som musel urobiť povinné školenia či už v elektronickej, ale aj praktickej podobe. Následne som čakal na dozimeter, aby som sa mohol dostať do experimentálnej haly. Tento proces vybavovania mi trval cca. týždeň. Následne som bol priradený k vysokoškolskej skupine Team WISArD, ktorý vyvíja a testuje kremíkové detektory. Na začiatku som mal možnosť pozorovať proces, akým tieto detektory vyrábajú,  testujú vo vákuovej komore a ako z nich zbierajú údaje. Následne som mal možnosť sám otestovať jeden kremíkový detektor pomocou alfa zdroja, pohrať sa a pozapájať všetku elektroniku a pozbierať údaje. Takže reálne som dostal šancu skúsiť a dotknúť sa vecí, na ktorých tento tím pracoval. Za to som veľmi šťastný pretože teoretické informácie si vie v zásade zohnať ktokoľvek, avšak praktickej skúsenosti sa asi nič nevyrovná.

Ako si vnímal CERN pred tým, ako si prišiel a po ukončení tvojej stáže? Naplnila alebo predčila táto skúsenosť tvoje očakávania?

Musím povedať, že toto nebola moja prvá skúsenosť s CERN – om. Prvýkrát som bol v CERN–e minulý rok, kedy som sa zúčastnil na historicky prvom programe pre stredoškolákov, ktorý CERN organizoval. Z každej krajiny EÚ bol vybraný práve jeden stredoškolský študent. Ja som mal to šťastie, že zo Slovenska vybrali práve mňa.

Moje očakávania boli vtedy veľmi veľké. Predsa, bolo to prvý krát. Inštitúcia, ktorá má vo svete obrovské meno. Minulý rok však išlo len o teoretickú časť a oboznámenie sa s tým, čo sa v CERNE deje. Tento rok som mal možnosť si mnoho vecí aj prakticky vyskúšať a o to bol tento zážitok väčší.

Je zrejmé, že pracovať sedem dní v týždni je nemožné. Ako si trávil svoj voľný čas. Mali ste s tímom naplánované nejaké spoločné aktivity, alebo si podnikal výlety na vlastnú päsť?

Voľného času nebolo až tak veľa a navyše som býval pri ženevskom letisku, z ktorého cesta do CERN – u trvá nejakú tú dobu a často som trávil v práci dlho do večera. Stihol som si pozrieť Ženevu a jej kultúrne pamiatky.

Ďakujem za tvoj čas a veľmi zaujímavý rozhovor. Rovnako prajem veľa akademických ako aj pracovných úspechov.


Clouds
chránime Vaše hodnoty

Aktuality

Contact
Kontaktné informácie

Sídlo spoločnosti

Na mape

V prípade záujmu o bližšie informácie alebo v prípade potreby produktovej podpory kontaktujte nás prosím cez tento formulár.