EN Kontakt

Produkty Adobe Creative Suite pod drobnohľadom: Vol.1

Keď sa povie Adobe, každému z nás k tomuto slovíčku napadá niekoľko asociácií. Adobe Systems Incorporated je americká softvérová spoločnosť založená v roku 1982. Jej zakladateľmi sú John Warnock a Charles Geschke, dvaja páni, ktorí túto spoločnosť dlhodobo sústreďujú na tvorbu multimediálnych a kreatívnych softvérových produktov. V nasledujúcich riadkoch sa staneme sprievodcami v tomto oceáne Adobe produktov a pozrieme sa na nich bližšie.

Keď sa povie Adobe, každému z nás k tomuto slovíčku napadá niekoľko asociácií. Adobe Systems Incorporated je americká softvérová spoločnosť založená v roku 1982. Jej zakladateľmi sú John Warnock a Charles Geschke, dvaja páni, ktorí túto spoločnosť dlhodobo sústreďujú na tvorbu multimediálnych a kreatívnych softvérových produktov. V nasledujúcich riadkoch sa staneme sprievodcami v tomto oceáne Adobe produktov a pozrieme sa na nich bližšie.

Adobe Photoshop

Posledná verzia: Adobe Photoshop CC 2018

Tento grafický program je určený najmä na tvorbu a úpravu rastrovej grafiky. Radí sa medzi najpoužívanejšie nástroje pre tvorbu grafiky ako sú reklamné bannery, plagáty, letáky či web/UI dizajn a podklady pre video. Rovnako je skvelým pomocníkom pri úprave fotografií ako retuš, zmena pozadia, vymazanie rušivých elementov či rôzne  HDR tónovania.

Napriek častému používaniu Photoshopu, tento program nie je vhodný na prácu s textom a vektorom. Napríklad pri vytváraní loga, je nám lepšie použiť Illustrator, kvôli vektorovej grafike (viac v Adobe Illustrator).

Momentálne je najnovšia verzia na trhu Adobe Photoshop CC 2018. Skratka  CC znamená, že táto verzia je prepojená s Creative Cloud, tým pádom všetky súbory môžeme rovno nahrávať na internet.

Adobe Illustrator

Posledná verzia: Adobe Illustrator CC 2018.

Adobe Illustrator sa radí medzi vektorové programy, v ktorých môžeme s radosťou vytvárať vektorové objekty, logá ilustrácie a pod. Zameraný je hlavne na  digitálnu grafiku, ilustrácie a typografiu. Tak isto je skvelým pomocníkom pri príprave vektorovej grafiky a vo výrobe reklamy hlavne kvôli svojej ostrosti pri akejkoľvek veľkosti obrazu. Ďalšími výhodami v porovnaní s Photoshopom je, že v Illustratore dokážete pracovať s jednotlivými objektmi samostatne nezávisle od ostatných.  Takisto je do určitej miery menej náročný na výkon ako Photoshop.

Nevýhodou Illustrátora je zložitosť pri spracovaní farebných plôch a často krát až príliš jednoduché úkony v iných programoch sa v tomto programe robia veľmi zložito.

Adobe InDesign

Posledná verzia: Adobe InDesign CC 2018

Ak potrebujete nejaký program na zalomenie a sadzbu dokumentov obráťte sa na InDesign. Tento program bol vytvorený ako konkurencia QuarkXPress, no rýchlo ho predbehol ako aj všetky ostatné dokumenty na trhu DTP (Desktop publishing). Hravo si poradí pri vytváraní viacstránkových dokumentov s fotkami textami či grafikou. Vďaka širšiemu ovládaniu typografie, InDesign je vhodný pri  zalamovaní časopisov, kníh, vizitiek, letákov či iných podobných materiálov.

Nevýhodou InDesignu je neschopnosť úpravy bitmapových súborov. Tak isto nie je vhodný pri tvorbe vektorovej grafiky, ktorej dáta budeme chcieť neskôr využiť.

Adobe Photoshop Lightroom

Posledná verzia: Adobe Photoshop Lightroom CC 2018

Lightroom je jednoducho nazvané „program na obrázky“. To znamená, že umožňuje sledovať, organizovať a upravovať veľké množstvo digitálnych obrazov. Výhodou je možnosť katalogizácie a správy fotografií, jednoduchá konverzia RAW a po finančnej stránke je celkom lacný.

Napriek tomu, že Lightroom zdieľa svoje meno s programom Photoshop, nemôže vykonávať mnoho funkcií aplikácie Photoshop. Rovnako nie je ani správca súborov, ako je Adobe Bridge (viac o Bridge sa dozviete v druhom diely). Ďalšou nevýhodou je to, že nemôže pracovať so súbormi, pokiaľ nie sú importované do svojej databázy.

Adobe Dimension

Posledná verzia: Adobe Dimension CC2018

Dimension ste v minulosti mohli poznať aj pod názvom Projest Felix. Tento program uľahčuje dizajnérom vytvárať vysokokvalitné fotorealistické 3D obrazy, kompozitné 2D a 3D aktíva na vytváranie snímok produktov, vizualizáciu scén a abstraktné umenie.

Výhodou je vizualizácia záberov produktov na rôznych predmetoch, napríklad vaše logo na obale od fľaše a pod. Tiež dokážete presunúť myšou logo alebo vektorovú grafiku na 3D model, aby ste zistili, ako bude vaša dizajnová koncepcia vyzerať v reálnom živote.

Adobe Fuse (BETA)

Posledná verzia: Adobe Fuse CC

Táto nová aplikácia umožňuje konfiguráciu, vybavenie a prispôsobenie 3D ľudských znakov v priebehu niekoľkých minút. Výhodami tohto programu je jednoduchá manipulácia so zmenou veľkosti a proporcie znakov, pričom oblečenie a iné atribúty sa automaticky upravia. Rovnako dokážete prispôsobiť farbu, štruktúru a tvar viac ako 280 atribútov vrátane vlasov, okuliarov a oblečenia.

Adobe Story

Posledná verzia: Adobe Story CC

Adobe Story slúži hlavne na vývoj skriptov. Zahŕňa plánovacie nástroje, ktoré umožňujú vytvorenie plánov z jedného alebo viacerých skriptov a je úzko integrovaný s Adobe Creative Cloud. Tento program vám tiež umožňuje rýchlo písať scenáre a skripty, používať skripty na vytváranie plánov a reportov o produkcii a spolupracovať online.

Adobe InCopy

Posledná verzia: Adobe InCopy CC 2018

Tento profesionálny textový procesor sa integruje sa s programom Adobe InDesign. InCopy sa používa na všeobecné spracovanie textu. Umožňuje editorom písať, upravovať a vytvárať dokumenty, obsahuje štandardné funkcie na spracovanie textu, ako je kontrola pravopisu, zmeny skladieb a počet slov.

Výhodou InCopy  je, že umožňuje copywriterom a redaktorom sledovať zmeny a robiť jednoduché úpravy rozloženia dokumentu, zatiaľ čo dizajnéri pracujú na tom istom dokumente súčasne v InDesign a to všetko bez toho, aby si navzájom prepísali príspevky.


Clouds
chránime Vaše hodnoty

Aktuality

Contact
Kontaktné informácie

Sídlo spoločnosti

Na mape

V prípade záujmu o bližšie informácie alebo v prípade potreby produktovej podpory kontaktujte nás prosím cez tento formulár.